To kolejna przedstawicielka witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest niezbędna do budowy kośćca i potrzebna zarówno dzieciom jak i dorosłym. Sprawdź, co jeszcze zawdzięczmy tej witaminie i gdzie możemy ją znaleźć.
Witamina D, jak każda inna, pełni bardzo wiele ważnych funkcji w organizmie. Odpowiednie poziom tej witaminy gwarantuje sprawne funkcjonowanie układ krążenia, nerwowego oraz wspomaga utrzymanie prawidłowej masy ciała. Badania dowodzą, że odpowiednia dawka witaminy D może być niezbędna w profilaktyce nowotworów. Jednak, aby mogła pełnić swoją rolę w organizmie musi być dostarczana w odpowiednich dawkach. Zarówno nadmiar, jak i jej niedobór są szkodliwe. O ile z przedawkowaniem mamy do czynienia rzadko, zwykle w skutek nadużywania suplementów diety, o tyle niedobory witaminy D są bardzo powszechne. Zwłaszcza w klimacie umiarkowanym, gdzie przez większą cześć roku brakuje słońca. Bo to miedzy innymi ono pomaga syntezować w skórze witaminę D3. Nie musimy od razu smażyć się na plaży. Należy tego unikać, bo nadmiar promieni UV jest rakotwórczy. Wystarczy 20-minutowy spacer w słoneczny dzień.
Niedobory witaminy D mogą prowadzić do: bólów kostno-mięśniowych, chorób dziąseł, utraty apetytu, biegunek, zaburzeń widzenia i poważnych problemów z kształtowaniem się kośćca u dzieci i młodzieży. Niedostateczna podaż tej witaminy z dietą najmłodszych przyczynia się do rozwoju krzywicy. U dorosłych może predysponować do osteoporozy. Ponadto niedobór witaminy D może podwyższać ryzyko rozwoju otyłości, chorób układu krążenia (nadciśnienia tętniczego), cukrzycy, chorób autoimmunologicznych (reumatoidalne zapalenie stawów) oraz nowotworów (piersi, prostaty, jelita grubego). Najnowsze badania dowodzą, że niedobór witaminy D przyśpiesza procesy starzenia.
Nasza codzienna dieta powinna zatem obfitować w produkty, które dostarczą odpowiednią ilość tej witaminy. Osobom mieszającym w klimacie umiarkowanym, czyli również nam, Polakom, zaleca się okresową suplementację tą witaminą. W porach jesienno-zimowych (od października do marca), gdy nasłonecznienie jest niewystarczające można zatem sięgnąć po specjalne po preparaty, jednak każde dawkowanie należy skonsultować z lekarzem.
Witaminy D szukaj w: maśle, olejach roślinnych, rybach, jajach i pełnych produktach mlecznych. Dobrym źródłem jest także wątroba, która nie będzie zalecana kobietom w ciąży.
Środa, 13 kwietnia 2016 | 11:09:03 kasiacleo 367
Nadmiar D3 też nie jest korzystny ponieważ D3 gromadzi wapń w krwi, który może powodować miażdżycę. Najnowsze badania pokazują, że połączenie D3 z witaminą K2 jest najlepszym sposobem na uniknięcie osteoporozy. Bo to K2 wyciąga wapń z kwi i gromadzi ją w kościach. :)
Piątek, 6 maja 2016 | 12:35:02 ankowalczyk 325
Warto być świadomym, lecz takie połączenie (K2 + Wit D) oraz dawki najlepiej skonsultować z lekarzem, gdyż możemy narazić się na toksyczne nadmiary powyższych składników.