Żyjemy w zwariowanym świecie, w którym brakuje nam czasu na wszystko. Do pracy pędzimy, w pracy gonimy, po pracy wciąż jesteśmy w biegu. Nic dziwnego, ze brakuje nam czasu na celebrowanie posiłków. W biegu chwytamy niezdrową przekąskę, spotkania odbywamy w fast-foodach przy słodkich napojach i tłustych frytkach, nie jadamy śniadań, za to zbyt obfite kolacje. To poważny błąd, gdyż odpowiednie pory posiłków sposób jedzenia to jedne z ważniejszych zasad racjonalnego odżywiania się, których powinniśmy przestrzegać w codziennym życiu. Jak możemy to zmienić?
Skupienie się i …
… przeżuwanie! Okazuje się, ze skupienie uwagi na przeżuwaniu kęsa pokarmu może przynieść korzyści. Pamiętajmy, że każdy kęs powinien być przeżuwany minimum 15-30 razy, a najlepiej około 25-50 razy. Wydaje się to ciężkie do zrealizowania, jednak nie trzeba od razu liczyć i podejmować tak drastycznych kroków. Warto najpierw skupić się na przeżuciu kęsa więcej niż trzy razy, tak jak mamy to w zwyczaju. Z czasem nauczymy się długo przeżuwać pokarm. Jest to istotne nie tylko dlatego, że warto jeść świadomie. Ma to także szereg zalet: chroni nas przed napadem głodu, gdyż dłużej trwający posiłek pozwala nam się lepiej nasycić niż szybka, pochłonięta na raz przekąska. Przeżuwanie ponadto łagodzi napięcie, relaksuje, pozytywnie wpływa na odczucia smakowe, a co ważne, ułatwia prawidłowe trawienie pokarmu w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Zmniejsza ryzyko połknięcia powietrza, które często skutkuje dyskomfortem w jamie brzusznej i pojawieniem się wzdęć.
Nauka przeżuwania
Jeśli uznasz, ze przeżuwasz odpowiednią ilość razy, czas na naukę świadomego przeżuwania:
- Za każdym razem, gdy włożysz kęs do ust, odłóż sztućce.
- Postaraj się obracać go w ustach najdłużej jak potrafisz.
- Skup się na tym co robisz, zachowaj ciszę i nie rozpraszaj się.
- Stopniowo zwiększaj liczbę przeżuwanych kęsów. Zacznij ok 10. Dobij do 25.
- Dopiero, gdy połkniesz kęs możesz ponownie sięgnąć po sztućce, aby wziąć kolejny.
Pomocne może okazać się również zwiększenie świadomości jedzenia. Jak to zrobić? Podążaj za poniższą instrukcją:
- posiłek zacznij jeść ręką, która nie jest dominująca (jeśli jesteś prawo ręczna, jedz lewą ręką),
- dokładnie przeżuwaj każdy kęs ,
- siedź na wygodnym krześle, przy stole podczas posiłku
- nie oglądaj telewizji oraz nie pracuj na komputerze w trakcie posiłku
- znajdź minimum 20 minut na posiłek.
Zapamiętaj prostą zasadę: im więcej żujesz, tym mniej jedzenia potrzebujesz! Dzięki opisanej metodzie, zapotrzebowanie na jedzenie może zmniejszyć się o 10-20%, a czasami nawet o 30%!!