Niestety, nie potrafimy magazynować wody, a jest ona niezbędna do prawidłowego przebiegu wszystkich procesów, zachodzących w organizmie. W związku z ciągłymi stratami wody, przez nerki, skórę, czy płuca ważne jest nieustanne jej uzupełnianie. Tylko tak wspomożemy pracę naszego organizmu.
Zapotrzebowanie na wodę różni się ze względu na wiek. Zależy także od naszej diety, aktywności fizycznej, stanu fizjologicznego oraz klimatu, w którym mieszkamy. Ogólnie zaleca się, że przeciętne, dobowe zapotrzebowanie organizmu na wodę wynosi 1,5-2 litrów. Wartość dokładniejszą możemy wyliczyć ze wzoru: 30 ml na każdy kilogram naszej masy ciała na dobę. W związku z tym kobieta ważąca 60 kg, potrzebuje dziennie 2100 ml wody (60 x 30). Drugim sposobem obliczania zapotrzebowania jest założenie, że 1 kcal dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu odpowiada 1 ml wody. Oznacza to, że na diecie 2000 kcal powinna spożywać mniej więcej 2 litry płynów każdego dnia.
Nawadniaj się właściwie
Jeśli pragniemy właściwie nawodnić organizm musimy przestrzegać dwóch najważniejszych zasad. Pierwszą z nich jest regularność picia wody. Nie zaleca się wypijania jednorazowo dużej ilości płynów. To sposób na odwodnienie organizmu, poprzez częste wizyty w toalecie. Jednorazowo wypijajmy około 100-200 ml (pól szklanki lub całą). Systematyczne sięganie po wodę pozwoli efektywnie uzupełnić jej zapasy w organizmie. Drugim ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego rodzaju wody. Zaleca się, aby dorośli wypijali mineralną wodę niegazowaną. Najlepiej sięgać po średniozmineralizowaną, której liczba składników mineralnych wynosi od 500 do 1500 mg na litr. Warto pamiętać o niemowlętach, małych dzieciach i osobach starszych, które nie poradzą sobie same z pilnowaniem regularności nawadniania.
Osoby starsze unieruchomione powinny spożywać odpowiednią ilość wody, by nie doprowadzić do groźnego dla zdrowia i życia odwodnienia. Przyjmuje się 100 ml na pierwsze 10 kg masy ciała chorego, 50 ml na kolejne 10 kg i po 15 ml na każdy kilogram pozostałej masy ciała. Metoda ta sprawdza się głównie u szczupłych starszych. Określanie zapotrzebowania osób otyłych może być trudniejsze, gdyż ciężko w ich przypadku oszacować beztłuszczową masę ciała.
Zapotrzebowanie na płyny zmienia się wraz z wiekiem czy stanem fizjologicznym. Z reguły dorośli potrzebują mniej wody niż niemowlęta i małe dzieci, dla których rekomenduje się około 1,5 ml/kcal. Kobiety ciężarne i karmiące powinny zwiększyć podaż płynów o około 750-1000 ml wody dziennie, dodając tę ilość do zwyczajowego zapotrzebowania na wodę.