Eksperci od lat badają ten czarny napój, a zwłaszcza jego wpływ na zdrowie. Zewsząd słyszymy o niekorzystnych skutkach picia kawy, z drugiej strony pojawia się coraz więcej doniesień o jej dobroczynnym działaniu, od zmniejszana ryzyka rozwoju cukrzycy typu II po zapobieganie chorobom wątroby czy Parkinsona. Jakie są fakty na temat picia kawy? W dzisiejszych czasach, gdy konsumpcja sięga 400 miliardów filiżanek kawy każdego dnia zasadne wydaje się pytanie o jej dobroczynny wpływ na zdrowie.
Skąd taka popularność tego napoju? Kawa towarzyszy nam przez cały dzień. Rano, gdy potrzebujemy zastrzyku energii pomaga nam stanąć na nogi zaś w ciągu dnia zastępuje popołudniową drzemkę. Niekiedy spożywana wieczorem, zwłaszcza w okresie wytężonej pracy umysłowej, pozwala nam się skoncentrować i odświeża umysł. Pobudzające właściwości kawy są najpowszechniej znane. To również główna przyczyna, dla której decydujemy się na jej spożycie.
Filiżanka kawy espresso dostarcza 100 mg kofeiny, kubek kawy rozpuszczalnej to około 60 mg kofeiny. Kofeina wspomaga pracę mózgu, poprzez pobudzanie kory mózgowej i ośrodków podkorowych oraz wpływa na zwiększone wydzielanie neuroprzekaźników: adrenaliny, dopaminy i serotoniny. Ponadto poprawia wydolność psychofizyczną poprzez kurczenie naczyń mózgowych, krwionośnych i serca. Przyśpiesza oddech i podnosi ciśnienie tętnicze krwi.
Uważa się, że bezpieczna, dzienna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 600 mg, zaś kobiety w ciąży powinny zmniejszyć tę dawkę o połowę.
Antyoksydanty
Kawa to najpowszechniejsze źródło antyoksydantów w Stanach Zjednoczonych. Amerykańscy naukowcy uważają, że ich rodacy właśnie z kawy pozyskują najwięcej dobroczynnych przeciwutleniaczy. Co ciekawe zarówna kawa zawierająca kofeinę jak i ta jej pozbawiona dostarczają podobnych ilości cennych antyoksydantów. Przeciwutleniacze to broń w walce z wolnymi rodnikami, które przyspieszają procesy starzenia się komórek. Antyoksydanty odgrywają także ważną rolę w profilaktyce niektórych nowotworów.
Prewencja chorób
Naukowcy zbadali również wpływ spożycia kawy na występowanie niektórych chorób. Eksperci z Uniwersytetu Kalifornijskiego doszli do wniosku, że działanie prewencyjne kawy, zmniejszające ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II, napój zawdzięcza obecności globuliny. Globulina jest białkiem, wiążącym w osoczu hormony płciowe (estrogeny i testosteron) oraz regulującym ich działanie, co wiąże się z ograniczeniem ryzyka zachorowania na cukrzycę typu II, u kobiet wypijających dziennie 4 filiżanki zmniejsza się ono o połowę.
Kawa wydaje się również być środkiem zapobiegającym rozwojowi niektórych nowotworów, zwłaszcza tych powiązanych z otyłością, insulinemią czy zależnych od estrogenów. Włoscy naukowcy zbadali, że konsumpcja kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby o 40%, a picie trzech filiżanek dziennie nawet o 50%. Badacze z Beth Israel Deaconess Medical Center i Harvard School of Public Health doszli do wniosku, że picie kawy w umiarkowanych ilościach (2 filiżanki dziennie) chroni przed niewydolnością serca.
Ryzyko związane z piciem kawy
Nadmierna konsumpcja kawy może nieść za sobą pewne ryzyko. Opierając się na badaniach z Univeristy of Oklahoma wiadomo, że nadużywanie kawy może powodować u niektórych stany lękowe, zwłaszcza u osób narażonych na takie zaburzenia. Ponadto nadmierne spożywanie kawy wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia depresji, gdyż kofeina w niej zawarta wpływa na zmiany nastroju. Badania opublikowane w British Journal of Pharmacology dowodzą, że kobiety planujące potomstwo powinny ograniczyć pice kawy, gdyż jej nadmiar może zmniejszać szanse na zajście w ciążę.
Czwartek, 16 października 2014 | 11:20:53 Ewa82 40
nie wyobrażam sobie dnia bez kubka kawy :)
Poniedziałek, 26 września 2016 | 16:18:57 joanna.bartosiuk 0
Hej ja polecam sklep espressoart jeśli chodzi smaczną oraz zdrową kawę