Proszę czekać,
trwa ładowanie danych.

Diet map

Kategorie artykułów
Popularne artykuły
1 grudnia 2016
więcej
9 grudnia 2016
więcej
13 grudnia 2016
więcej
2 stycznia 2018
więcej
23 listopada 2017
więcej
Więcej artykułów

Zadaj pytanie dietetykowi

Wypełnij wszystkie wymagane pola


Dieta MIND – zdrowie dla ciała i umysłu

Dieta MIND – zdrowie dla ciała i umysłu

Wśród ogólnodostępnych diet okrzykniętych złą sławą możemy znaleźć też takie, których zaleceniom warto przyjrzeć się z bliska. Jedną z nich jest dieta MIND, zajmująca trzecie miejsce w rankingu najlepszych diet 2017 roku. Co ją wyróżnia na tle innych diet?

Dieta MIND (MEDITERRANEAN - DASH Intervention for Neurodegenerative Delay) to jedno z najnowszych osiągnięć z dziedziny żywienia. Została opracowana przez Martha’e Clare Morris, epidemiologia zajmującego się badaniem wpływu składników odżywczych na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Jej założenia zostały stworzone w oparciu o wieloletnie badania naukowe dotyczące oddziaływania pożywienia i składników w nim zawartych na kondycję mózgu. Dieta ta ma na celu poprawę naszej pamięci i koncentracji, a co najważniejsze, jej przestrzeganie pozwala obniżyć ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych tj. Alzheimer nawet o 53%. Jest połączniem dwóch popularnych modelów odżywiania, które kolejno znalazły się w czołówce wspomnianego rankingu. Mowa tu o diecie DASH oraz diecie śródziemnomorskiej, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie zapadalności na schorzenia układu sercowo - naczyniowego.

Założenia diety MIND

Założenia diety MINDNależy pamiętać, że dieta MIND to nie tylko i wyłącznie proste złożenie zasad wspomnianych diet. W przeciwieństwie do nich, w diecie MIND zwraca się szczególną uwagę na spożywanie warzyw zielonoliściastych. Udowodniono, że to właśnie one spowalniają postęp pogarszania się funkcji poznawczych, przy czym największą efektywność zaobserwowano, przy spożywaniu minimum 6 porcji tych warzyw tygodniowo. Składniki tej diety zostały podzielone na 15 grup. Dziesięć z nich zalicza się do pożywienia pozytywnie wpływającego na funkcje poznawcze mózgu, czyli wspomniane warzywa zielonoliściaste (tj. jarmuż, szpinak, sałata), orzechy, owoce jagodowe, nasiona roślin strączkowych, produkty pełnoziarniste, ryby, drób, oliwa z oliwek oraz wino. Pozostałe pięć natomiast stanowi grupę produktów niezalecanych, takich jak ser żółty, słodycze, czerwone mięso, masło i margaryna, produkty typu fast food oraz poddane smażeniu. Dieta MIND zakłada spożywanie co najmniej 3 porcji pełnoziarnistych produktów zbożowych, zielonych warzyw oraz jedną porcję innych, dowolnych warzyw dziennie. Dodatkowo, zaleca się codzienne wypijanie jednej szklanki wina. Orzechy należy traktować jako przekąskę spożywaną co najmniej 5 razy w tygodniu. Nasiona roślin strączkowych powinny gościć na naszym talerzu codziennie, a chude mięso oraz owoce jagodowe dwa razy w tygodniu. Ryby natomiast należy przyrządzać raz w tygodniu.

Płaszczyzna działania

Mózg ze zdrowej żywnościBadań potwierdzających skuteczność działania diety MIND jest stosunkowo niewiele. Na chwilę obecną, warto przyjrzeć się artykułowi opublikowanemu przez grupę amerykańskich naukowców z Harvard School of Public Health w Bostonie. W tym badaniu, obserwacji została poddana grupa 923 uczestników w wieku od 58 do 98 lat. Badanie to miało na celu porównanie efektywności diety DASH, diety śródziemnomorskiej i diety MIND w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera. Średni czas obserwacji wynosił 4,5 roku i po jego upływie, naukowcy doszli do wniosku, że w celu redukcji zapadalności na ten rodzaj choroby neurodegeneracyjnej najlepiej stosować się do zaleceń diety MIND.

Jak widać, nie bez powodu dieta MIND znalazła się w czołówce rankingu najlepszych diet 2017 roku. Oprócz zapobiegania wystąpieniu choroby Alzheimera, cechuje się ona korzystnym wpływem na cały organizm, a także została uznana za jedną z najlepszych metod do utrzymania prawidłowej masy ciała.

Tagi

Zobacz także