Fruktoza to cukier prosty zawarty w miodzie i owocach. Jeśli po tych produktach występują u ciebie nieprzyjemne dolegliwości to najpewniej nie tolerujesz fruktozy. Co robić w takiej sytuacji?
Jak to zwykle bywa w przypadku nietolerancji należy usunąć czynnik powodujący problem. W tym wypadku źródła fruktozy. Gdzie ją znajdziemy, czyli czego mamy unikać?
Lista frutkozowych sprawców dolegliwości:
- świeże owoce (jabłko, gruszka, papaja, melon, arbuz)
- suszone owoce (śliwki, morele, figi, daktyle, rodzynki);
- miód pszczeli;
- przetwory owocowe (dżemy, musy, marmolada, syropy);
- soki owocowe
- niektóre warzywa: marchew, groszek zielony, pietruszka, ziemniaki, ogórki, buraki;
- produkty mleczne z owocami i wsadami owocowymi: jogurt owocowy, maślanka owocowa, mleka smakowe;
- syrop klonowy i z agawy;
- oraz wszystkie inne produkty, przy produkcji których wykorzystuje się cukier stołowy (sacharozę).
Dieta przy nietolerancji fruktozy zakłada całkowitą lub częściową eliminację cukru prostego z diety. Jej restrykcyjność zależy od tego, co jesteśmy w stanie tolerować. Osoby, które zmagają się z zespołem złego wchłaniania fruktozy nie muszą całkowicie eliminować z jadłospisu owoców i innych źródeł fruktozy. Mogą je spożywać, jednak w ograniczonych ilościach. Ważne jest, aby po wprowadzeniu danego produktu obserwować reakcje organizmu. W przypadku bardzo nasilonych objawów nietolerancji (uporczywe wzdęcia, biegunki, ból brzucha) należy całkowicie wyeliminować owocowy cukier z diety.
Niestety osoby z wrodzoną nietolerancją fruktozy, tzw. fruktozemią, muszą bezwzględnie eliminować źródła cukru z diety. I to na całe życie. Ponieważ nawet jego niewielkie ilości mogą powodować poważne problemy. Nieprzestrzeganie zasad diety u chorych jest niebezpieczne i może doprowadzić do niewydolności wątroby i nerek.
Ale samo wykluczanie nie rozwiązuje do końca problemu. Owszem, dolegliwości ustępują, jednak nasza dieta staje się uboga w inne cenne składniki, które oferują na owoce: błonnik pokarmowy, witaminy, kwasy organiczne i enzymy. Jak się ratować? Warto skorzystać z pomocy dietetyka, który biorąc pod uwagę ilość eliminowanych produktów dobierze ich najlepsze zamienniki tak, aby dieta była zbilansowana i zdrowa.
Osobom cierpiącym na nietolerancje fruktozy zaleca się:
- naturalne (nie owocowe) produkty mleczne: mleko, twaróg, maślanka, jogurt, zsiadłe mleko, sery
- warzywa takie jak szpinak, szparagi, seler, sałata, kalafior oraz warzywa korzeniowe.
- owoce o niższej zawartości fruktozy: cytrusy (grejpfruty, pomarańcze, cytryny, kumkwaty, mandarynki); morele, śliwki, brzoskwinie, nektarynki); owoce jagodowe (czarne jagody, żurawina, maliny, truskawki) oraz dojrzałe banany, kiwi, ananasy;
Jednak nie wolno przesadzać z ich ilością i zaleca się łącznie tych owoców z innymi produktami, aby nie spożywać źródeł fruktozy na pusty żołądek. Niemowlakom żywionym sztucznie podaje się preparaty mlekozastępcze wolne od fruktozy i sacharozy.