W ostatnim artykule dotyczącym wyboru najlepszego tłuszczu przeznaczonego do smażenia, wspomnieliśmy o pozytywnych aspektach oleju ryżowego. Produkt ten jest wyjątkowo popularny w krajach azjatyckich, jednak w Polsce, wciąż mało kto o nim słyszał. Warto więc się zastanowić, co dokładnie kryje w sobie olej ryżowy?
Olej ryżowy, a dokładniej olej z otrąb ryżowych, otrzymywany jest w procesie ich tłoczenia lub ekstrakcji. Cechuje się przyjemnym, delikatnym orzechowym zapachem oraz żółtym kolorem. Pochodzi z Azji, gdzie jest wykorzystywany nie tylko w celach spożywczych, ale również kosmetycznych.
Właściwości oleju ryżowego
Jak wspomniano na początku, olej ryżowy doskonale sprawdza się w roli tłuszczu przeznaczonego do smażenia. Zawdzięcza to głównie swojemu wysokiemu punktowi dymienia, który określa najniższą temperaturę, w której ogrzewany tłuszcz zaczyna ulegać niekorzystnym przemianom. Dodatkowo, w porównaniu z olejem słonecznikowym lub sojowym cechuje się niższą zawartością wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Te z kolei, poddane działaniu wysokiej temperatury, ulegają rozpadowi z powstaniem związków wykazujących efekt kancerogenny.
Jednak głównym powodem, dla którego powinniśmy docenić olej ryżowy jest zawartość ϕ-oryzanolu. Ten silny przeciwutleniacz nie tylko łagodzi objawy menopauzy, ale jest także poprawia jakość życia osób starszych z demencją. Uważa się, że ϕ-oryzanol bierze udział w procesie metabolizmu katecholoamin, które odpowiadają za szereg ważnych procesów związanych z koncentracją, zapamiętywaniem oraz prawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Dodatkowo, liczne badania potwierdziły, iż przeciwutleniacz ten uczestniczy w hamowaniu procesu utleniania lipidów, tym samym zapobiegając produkcji wolnych rodników odpowiedzialnych za niszczenie komórek. Kolejnym argumentem przemawiającym na jego korzyść jest to, iż ϕ-oryzanol zmniejsza stężenie tzw. „złego” cholesterolu, chroniąc nas przed wystąpieniem schorzeń układu krążenia. Zawiera on również witaminę E, która łagodzi zmęczenie, ułatwia gojenie się ran oraz hamuje proces starzenia się komórek. Dzięki właśnie tym dwóm składnikom, olej ryżowy wykorzystywany jest również w kosmetyce. Ze względu na silne właściwości nawilżające, używany jest jako składnik kremów, balsamów oraz mydeł. Oprócz tego, przyspiesza on regenerację skóry oraz chroni ją przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Szczególną zaletą jest jego formuła, gdyż bardzo szybko się wchłania, nie pozostawiając na skórze tłustych śladów. Polecany jest przede wszystkim osobom zmagającym się z suchą, wrażliwą i pękającą skórą.
Bez wątpienia, dzięki zawartości cennych dla naszego organizmu składników, olej ryżowy może stać się ciekawym uzupełnieniem naszego jadłospisu. Świetnie sprawdzi się w kuchni zarówno w obróbkach termicznych jak i jako dodatek do ulubionej sałatki. Pamiętajmy jednak, że do procesu smażenia najlepiej stosować ten poddany procesowi rafinacji, który został oczyszczony z substancji nieodpornych na działanie wysokiej temperatury.