Większość z nas nie przywiązuje wagi do tego, jak ułożone są produkty spożywcze w lodówce. Często również, rozpakowując zakupy, brakuje nam czasu lub wystarczającej wiedzy, niezbędnej do prawidłowego przechowywania. Produkty układamy, tak aby były pod ręką, często zsuwając starsze artykuły w głąb lodówki. Takie niewłaściwe gospodarowanie zapasami żywności może doprowadzić od jej psucia i marnowania. Nasz dieta staje się mniej zdrowa i nieekonomiczna. Jakie temu zapobiegać?
Chłodzenie jest podstawowym, znanym od wielu lat sposobem na przedłużenie trwałości produktów spożywczych. Dzisiaj trudno siebie wyobrazić gospodarstwo domowe, w którym nie ma lodówki. Dzięki niej możemy zrobić większe zakupy, przechować resztki z obiadu, a niekiedy chłodzenie w lodówce bywa jedynym sposobem na przyrządzenie smacznego dania (np. galaretki). Warto zatem rozsądnie podchodzić do kwestii chłodzenia produktów i dowiedzieć się najważniejszych jego aspektów, aby jak najwięcej zyskać i jak najmniej marnować.
Zarządzanie lodówką
Lodówka jest sprzętem, który dzięki obniżonej temperaturze spowalnia rozwój bakterii w zakupionej przez nas żywności. Kluczowe, dla zachowania podstawowych funkcji, jest ustawienie odpowiedniej temperatury we wnętrzu. Optymalnej dla przechowywanych artykułów spożywczych.
Temperatura w lodówce nie może przekraczać 5oC. Taka wartość powinna być utrzymywana na środkowych półkach. Im niżej położona półka, tym niższa temperatura. Jednakże w szufladach na samym dole temperatura jest najwyższa i może dochodzić nawet do 10oC. To odpowiednie warunki do przechowywania warzyw i dojrzałych owoców. Nad tymi szufladami temperatura osiąga około 2oC. To najzimniejsze miejsce w lodówce, odpowiednie do przechowywania wędlin, świeżego mięsa oraz ryb. W niektórych lodówkach obecne są w tym miejscu specjalne „komory” lub szuflady, w których temperatura waha się miedzy 0 a 3oC. Środkowe póki to dobre miejsce dla przechowywania produktów mlecznych, takich jak sery twarogowe, żółte, jogurty, mało czy margaryna. Najwyższa półka to odpowiednie miejsce do przechowywania produktów mlecznych, jaj, ciastek i wszystkich tych, na których opakowaniu widnieje informacja „po otworzeniu przechowywać w lodówce”. Najwyższa półka jest również odpowiednim miejscem gdzie możemy możemy przechowywać konserwy, dżemy, konfitury czy przygotowane wcześniej posiłki.
Temperatura półek i pojemników znajdujących się po wewnętrznej stronie drzwi lodówki jest najwyższa i waha się od 10 do 15oC. W tym miejscu powinniśmy przechorowywać produkty, które wymagają jedynie lekkiego schłodzenia oraz mają długi termin przydatności do spożycia. Do takich artykułów należą: musztarda, keczup, majonez, oliwki, gotowe sosy, napoje czy mleko.
Należy wiedzieć, że nie wszystkie produkty wymagają przechowywania w lodówce, gdyż w warunkach chłodniczych tracą swoją wartość i jakość.
Do tej grupy zaliczamy:
- egzotyczne owoce (ananas, melon, arbuz, banan, cytrusy, kiwi),
- rośliny strączkowe,
- ale również cebulę, czosnek i pomidory czy ziemniaki.
Wszystkie niedojrzałe owoce i warzywa, powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej.
Warto również pamiętać o tym, że do lodówki nie wolno wkładać gorących i ciepłych produktów czy potraw. Zatem zanim zdecydujemy się odłożyć pozostałą w garnku zupę należy ją schłodzić i dopiero po tym czasie wstawić do lodówki.
Żywność otwartą (sery, jogurty, wędliny) należy szczelnie zamykać i przechowywać tak, aby nie odpuścić do jej wyschnięcia. Napoczęty groszek konserwowy lub przecier pomidorowy warto przelać do kubka lub szklanki. Pozostawienie ich dłużej w oryginalnym opakowaniu (puszcze) może niekorzystnie wpłynąć na ich smak. Kanapki, napoczęte owoce, kotlety, ugotowane ziemniaki czy surówki należy przełożyć do czystego, plastykowego lub porcelanowego opakowania. I w takiej formie przechowywać przed ponownym odgrzaniem.
Piątek, 19 września 2014 | 14:09:41 wojtek.b 15
a co z piwem? ;D