Po dodatkowe wsparcie najczęściej sięga się, gdy plan żywieniowy zawodzi. Czy jest to właściwe postepowanie? Jakie preparaty wybierać, aby wspomóc proces zrzucania zbędnych kilogramów?
Nasze wydatki na suplementy diety z roku na rok rosną. W Europie zachodniej wydaje się na nie ponad półtora miliarda dolarów, zaś w USA jeszcze więcej. Kiedy już wiemy, że potrzebujemy wsparcia w postaci preparatu wspomagającego odchudzanie pojawia się problem z wyborem jego rodzaju. Na które składniki
należy zwracać uwagę i czym kierować się przy wyborze suplementu?
Przede wszystkim zastanówmy się w jakim celu sięgamy po dodatkowe wspomaganie? Czy nasza dieta zawodzi, bo jest źle dobrana, czy nie przestrzegamy jej zasad? A może naszym problemem jest brak mobilizacji i niechęć do aktywności fizycznej? Jeśli pragniemy, aby wybór był trafiony, postarajmy się odpowiedzieć na te pytania. Ułatwi to znacznie podjęcie ostatecznej decyzji.
Na rynku pełno jest specyfików pomagających w odchudzaniu. Pamiętajmy, że spożywanie ich bez dbałości o dietę i aktywność fizyczną, nie skutkuje. Sięgając po suplementy trzeba mieć na uwadze to, że bez współpracy z naszą silną wolą nie będą one skuteczne.
Chrom
Jest składnikiem mineralnym, pełniącym wiele funkcji w organizmie. Zaliczany do grupy mikroelementów powinien być dostarczany każdego dnia wraz z pożywieniem. Jest pierwiastkiem, który w pośredni sposób wpływa na odchudzanie. Badania wykazały, że osoby uwzględniające w codziennym żywieniu suplementy zawierające chrom osiągały lepsze rezultaty i chudły szybciej niż osoby niespożywające go. Jednak zależność ta występuje tylko w połączeniu z ruchem. Chrom zmniejsza ilość odkładającego się tłuszczu jedynie u osób regularnie uprawiających aktywność fizyczną. Pierwiastek ten pomaga również regulować stężenie glukozy we krwi oraz odpowiada za stabilizowanie poziomu insuliny (hormonu trzustkowego). Oba parametry należy regularnie kontrolować podczas procesu odchudzania. Wyrównane stężenie glukozy we krwi zmniejsza chęć
podjadania, które należy unikać, zwłaszcza podczas diety. Dodatkowo chrom pomaga zmniejszyć stężenie cholesterolu w surowicy, co ma znaczenie w profilaktyce chorób serca. Chrom znajdziemy w wątróbce, groszku zielonym, rybie halibut, kukurydzy i jajkach.
L- karnityna
Karnityna to naturalna substancja pochodząca z białek (aminokwasów). Organizm jest w stanie ją wytworzyć, jednak ilość ta jest niewystarczająca do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego należy dostarczać ja z żywnością. Karnityna znajduje się w mięsie czerwonym. Występuje również pod postacią suplementu, mającego na celu wspomaganie procesu odchudzania, jednak częściej łączy się ją z innymi substancjami, które usprawniają walkę z nadwagą lub otyłością. Za najbardziej efektywne uważa się połączenie L-karnityny z zieloną herbatą. L-karnityna przyśpiesza proces spalania tkanki tłuszczowej. Pełni funkcję aktywatora metabolizmu tłuszczu i w ten sposób zmniejsza prawdopodobieństwo odkładania się go w niechcianych miejscach naszego ciała. Dodatkowym elementem, korzystnie wpływającym na odchudzanie jest jednoczesne przyjmowanie preparatów z L-karnityną i regularna aktywność fizyczna. Niektórzy specjaliści uważają, że tylko takie połączenie jest efektywne.
Błonnik
Błonnik (włókno pokarmowe) jest naturalną substancją, składającą się z wielocukrów i lignin nierozpuszczalnych przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka. Dużą zawartością błonnika charakteryzują się warzywa, owoce, produkty zbożowe i rośliny strączkowe. Dziś już wiadomo, że błonnik jest niezbędnym składnikiem każdej odpowiednio zbilansowanej diety. Obecnie dostępny również w preparatach wspomagających odchudzanie, np. w postaci kapsułek zawierających składniki śliwki suszonej lub babki płesznik. Zalecany jest dla osób dbających o sylwetkę. Zdrowi o prawidłowej masie ciała powinni zadbać o żywieniowe źródła błonnika w diecie. Główną funkcją, która sprzyja walce z nadmierną masą ciała jest właściwość błonnika do pęcznienia w żołądku i przyspieszanie uczucia sytości po posiłku. Zmniejsza to częstotliwość podjadania i sprawia, ze głód pojawia się później.