Zaczynając odchudzanie pragniemy jak najszybciej pozbyć się nadwagi. Niewielki odsetek osób odchudzających się jest na tyle cierpliwy, aby systematycznie i małymi krokami osiągnąć cel. Tymczasem, to właśnie cierpliwość jest największym sprzymierzeńcem odchudzania.
Czas, który przeznaczymy na odchudzanie ma kluczowe znaczenie w całym procesie utraty zbędnej tkanki tłuszczowej. Jeśli na samym początku drogi do szczupłej sylwetki postawimy sobie nierealne cele, być może cała nasza praca pójdzie na marne. Brak zakładanych efektów zniechęci nas do dalszej pracy, co może spowodować rezygnację z diety, a tym samym niepowodzenie procesu odchudzania. Ponadto zbyt szybkie i niewłaściwe prowadzone odchudzanie może zaszkodzić naszemu zdrowiu i metabolizmowi - spowolnić go, co będzie sprzyjało powstaniu efektu jo-jo.
Jeśli zależy nam na skutecznym odchudzaniu warto postawić na realne cele. Zalecane tempo utraty masy ciała oscyluje w granicach 0,5 do 1 kg w tygodniu. Tylko taki czas pozwala na pozbycie się tkanki tłuszczowej, a nie utratę wody czy masy mięśniowej. Kilogram tkanki tłuszczowej to 7000 kcal. Zrzucenie go wymaga od nas ograniczenia wartości energetycznej diety o 1000 kcal każdego dnia, co w tygodniowej sumie da 7000 kcal. Jeśli pragniemy jeszcze wolniej chudnąć, ale za to skuteczniej, musimy od dziennego menu odjąć 500 kcal. Takie deficyty kalorii pozwolą na czerpanie energii z zapasów zgromadzonych w tkance tłuszczowej.
Jak to wygląda w praktyce?
Dzienne zapotrzebowanie energetyczne kobiety ważącej 80 kg przy wzroście 165 cm wynosi około 2500 kcal. W celu redukcji masy ciała o 1 kg tygodniowo zaleca się dietę 1500 kcal. Oczywiście nieodłącznym elementem odchudzania jest aktywność fizyczna, podejmowana każdego lub prawie każdego dnia tygodnia. To równie ważny jak dieta aspekt w walce z dodatkowymi kilogramami.
Kogo nie dotyczy ta zasada?
Wyjątkiem są osoby skrajnie otyłe, u których nadmierna masa ciała zagraża zdrowiu. Wówczas lekarz we współpracy z dietetykiem ustala indywidualne tempo redukcji masy ciała, tak aby jak najszybciej pozbyć się problemu.
Dlaczego tempo redukcji masy ciała jest istotne?
Zbyt szybkie pozbycie się nadwagi to przede wszystkim nieefektywne odchudzanie. Jeśli nasza waga spada o 2-3 kg w ciągu tygodnia, możemy być pewni, że ucierpiała na tym beztłuszczowa masa ciała. W przypadku zbyt restrykcyjnych diet obiecujących spektakularne spadki masy ciała dochodzi do utraty wody i masy mięśniowej (wspomnianej wcześniej beztłuszczowej masy ciała). Może mieć to niebezpieczne konsekwencje, z których jedną z bardziej niepożądanych jest spowolnienie metabolizmu. To za niego odpowiada masa mięśniowa, im jest jej mniej tym metabolizm staje się wolniejszy. To naturalny mechanizm obronny, który ma na celu oszczędzenie energii niezbędnej do podstawowych procesów życiowych. Zbyt gwałtowna utrata masy ciała to także szereg problemów zdrowotnych takich jak: ryzyko niedożywiania i niedoborów pokarmowych, niebezpieczne odwodnienie, kamienie żółciowe, zaburzenia pracy serca, złe samopoczucie, pogorszenie sprawności fizycznej i intelektualnej, osłabienie i wypadanie włosów czy bóle głowy.
Pamiętajmy, że z odchudzaniem nie ma żartów. Podstawową zasadą skutecznego odchudzania jest osiągnięcie właściwego bilansu energetycznego, stopniowa redukcja tkanki tłuszczowej i duża dawka cierpliwości.
Czwartek, 4 grudnia 2014 | 08:40:52 Beata 19
zawsze sobie to powtarzam i nigdy nie potrafię wytrwać ;) chcę tu i teraz! :ppp
Wtorek, 9 grudnia 2014 | 13:17:05 kiss_me 22
ciekawy artykuł
Środa, 10 grudnia 2014 | 10:10:42 _nisia 28
racja! Niestety, ale kilogramy gromadzą się całe życie, ciężko pozbyć się ich od tak! Wiem to z własnego doświadczenia, stosuje dietę już ponad 2 tygodnie i jest sukces. Chociaż nie widać wielkiej zmiany dla mnie każdy kilogram w dół to małe święto i dochodzenia do celu! :) Pamiętajcie, ze cierpliwość naprawdę się opłaca :)