Aktywność fizyczna podejmowana regularnie to sprzymierzeniec odchudzania, zdrowego stylu życia oraz dobrego samopoczucia. Nieodłącznym elementem związanym z ruchem jest dieta. Odpowiednio skomponowany posiłek zjedzony przed podjęciem aktywności fizycznej da nam energię i siłę do działania oraz zapobiegnie pojawieniu się uczucia głodu, a zarazem nie obciąży żołądka.
Skład posiłku determinowany jest naszymi preferencjami oraz zapotrzebowaniem. Wiadomo, że powinien uwzględniać czas oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Zatem jeśli planujemy przebiec maraton powinniśmy tak dobrać składowe posiłku, aby dostarczył nam on dużo niezbędnej energii. Pamiętajmy jednak, aby przed treningiem się nie najadać i po skończonym posiłku odczekać minimum 2 godziny. Ćwiczenie z pełnym żołądkiem będzie nieefektywne i może przysporzyć wielu kłopotów. Pojawią się nudności, niestrawność oraz przez cały czas będzie towarzyszyło nam uczucie ciężkości. Grozi nam nawet, tzw. kolka, powodując nieprzyjemnie dolegliwości, które uniemożliwiają swobodne wykonywanie wielu ruchów. Jeśli czas od zjedzenia posiłku do podjęcia aktywności fizycznej będzie zbyt krótki, może to niekorzystnie wpłynąć również na aktywność mięśni, które będą pozbawione potrzebnej im ilości tlenu. Krew bowiem zgromadzi się w okolicy żołądka i jelit, aby pobrać cenne substancje dostarczone z pokarmem, przez co gorzej ukrwione będą tkanki mięśni szkieletowych.
O ile bieganie wieczorem lub po południu pozwala dobrze zaplanować posiłek, o tyle bieganie rano przysparza nam wielu kłopotów. Mało kto jest w stanie wstać 2godziny przed treningiem, aby zjeść pożywny posiłek. Takim osobom proponujemy smaczne koktajle owocowe, które zapewnią energię na start. Przygotujcie je wcześniej i wypijcie do 30 minut przed rozpoczęciem treningu. Szybciej go strawimy niż posiłek o stałej konsystencji. Ponieważ glukoza jest źródłem energii dla mięśni przed ćwiczeniami powinniśmy spożyć posiłek składający się zarówno z węglowodanów prostych jak i złożonych. Węglowodany proste dodadzą energii w początkowej fazie wysiłku, zaś węglowodany złożone, które wolniej są trawione, to zastrzyk energii niezbędny w drugim etapie treningu.
Szybkie koktajle przed ćwiczeniami:
Koktajl z kiwi, bananem, truskawkami i awokado (376 kcal):
- 180g jogurtu naturalnego
- garść truskawek
- ½ banana
- 1/3 awokado
- 1 łyżka płatków żytnich
- 1 łyżka płatków owsianych
Koktajl z banana i winogron (327 kcal):
- szklanka mleka (około 240ml)
- 2 łyżki płatków owsianych
- 1 łyżka orzechów laskowych
- ½ banana
- garść winogron
Koktajl z jabłkiem (297 kcal)
- 180 g jogurtu naturalnego
- 2 łyżki płatków owsianych z prażonych na patelni
z 1 łyżką miodu - 1 starte jabłko
Koktajl truskawkowo-wiśniowy (248 kcal)
- szklanka mleka (około 240ml)
- 2 łyżki płatków żytnich podprażonych na suchej patelni
- łyżeczka nasion słonecznika
- garść truskawek
- kilka sztuk wiśni