Odchudzanie wspomagane różnymi preparatami czy naturalnymi środkami przyśpieszającymi utratę masy ciała ma wciąż wielu zwolenników. Podobnie jest z octem jabłkowym, który wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Czy ocet jabłkowy wypijany codziennie wystarczy, aby schudnąć? Prezentujemy fakty i mity na temat odchudzania octem jabłkowym.
Ocet jabłkowy jest znakomitą przyprawą do sałatek i marynat mięsnych. Uznaje się go także za produkt spożywczy o właściwościach leczniczych. Zawdzięcza to składnikowi, z którego jest stworzony - jabłku. To ten owoc zawiera polifenole, beta-karoten oraz flawonoidy (florydzyna, kwercetyna). Ponadto jest bogaty w pektyny i kwasy. To informacje zbadane i potwierdzone. W przeciwieństwie do właściwości odchudzających octu jabłkowego. Mimo to wielu z nas traktuje go jako panaceum na utratę zbędnych kilogramów. Słusznie?
Ponoć ocet jabłkowy pomaga tracić wagę. Niestety, to nieprawda. Skąd się wzięło takie przekonanie? Ocet jabłkowy ma właściwości odwadniające. W związku z tym, jeśli stosujemy go razem z dietą odchudzają, w pierwszych jej dniach faktycznie szybciej chudniemy. Jednak nie z zapasów tłuszczu tylko z wody. To niebezpieczny wspomagacz. Tym bardziej jeśli nie zapewnimy odpowiedniego nawodnienia organizmu za pomocą picia minimum 1,5 l wody dziennie. Zatem efekt chudnięcia, który zawdzięczamy octowi to złudne wrażenie utraty kilogramów.
Ocet jabłkowy pozwala efektywniej spalać tkankę tłuszczową. To prawda. Składniki zawarte w jabłkach, czyli surowcu do produkcji octu przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów. Efekt ten uzyskamy jedynie stosując równocześnie dietę odchudzającą. Wtedy ocet możemy traktować jak wspomaganie redukcji nadwagi, a nie jaki złoty środek na dodatkowe kilogramy.
Ocet jabłkowy podkręci nasz metabolizm? Tak. Dzięki niemu enzymy trawienne są szybciej syntezowane, co usprawnia proces trawienia składników odżywczych. Jeśli dołączymy do tego właściwości wspomagające spalanie tłuszczu i działanie fitozwiązków, które wpływają na wiele procesów zachodzących w organizmie - zyskujemy usprawnienie metabolizmu.
Należy pamiętać, że nie można opijać się octem jabłkowym bez ograniczeń. Spożywany w nadmiarze podrażnia śluzówkę żołądka i doprowadza do powstania wrzodów. Ponadto powinny go unikać dzieci, młodzież, kobiety w ciąży i w okresie laktacji oraz osoby z wrażliwym żołądkiem oraz chorobami przewód pokarmowego.